Hornictví a těžba surovin
Autor: GBT <info(at)greenbreaktechnology.cz>,
Téma: Slozkywebu,
Vydáno dne: 11. 01. 2013
Při aplikacích v hornictví a při těžbě surovin jsou výhody expanzních nábojek zejména:
Při blokové těžbě suroviny pro kamenickou výrobu je přínosem zejména to, že
při vlastním rozpojení nedochází ke znehodnocení části suroviny vylamovaného
bloku „ušpiněním“ od zplodin výbuchu konvenčních výbušnin, zejména od použití
černého prachu a bleskovic. Toto je patrné zejména u vápenců, mramorů a dalších
světlých, mírně porézních materiálů. Použití expanzních nábojek bylo provozně ověřeno a zavedeno například v italských mramorových a alabastrových lomech.
Při lomovém dobývání surovin při rozpojování nadměrných kusů, které je nutné rozbít, aby je bylo možné podrtit v mobilních, nebo stacionárních drtících linkách. Při rozpojování nadměrných kusů konvenční výbušninou vždy dochází k velkému ohrožení okolí rozletem úlomků, a to až do vzdálenosti stovek metrů. Toto vyvolává nutnost zastavení běžného provozu v lomu, zabezpečení techniky před poškozením a odvolání zaměstnanců do úkrytů. Naopak při použití expanzních nábojek je ohrožená oblast velká maximálně cca do 30 - 50 metrů okolo rozpojovaného kusu, takže není třeba omezovat běžný provoz v lomu a odvolávat zaměstnance do úkrytů.
Při hlubinném dobývání surovin
je třeba dobývaný nerost uvolnit z masívu, naložit ho a vyvézt na povrch k finální úpravě a zpracování jeho užitkové složky. Během všech těchto operací se sleduje výnos užitkové složky, znečištění rudy doprovodnou horninou, snadnost manipulace, bezpečnost provozu, atd…
Při použití konvenčních výbušnin dochází z principu jejich funkce v okolí vývrtu ke vzniku tzv. oblasti podrcení (oblast až do vzdálenosti cca 10 násobku průměru vývrtu kolem náloží) a při následnému odhozu materiálu dochází k jeho dalšímu drobení (trhací práce pomocí výbušnin jsou téměř vždy dimenzovány na odhození). Při tomto způsobu rozpojování může jít celkem až o 20% suroviny.
Tato část suroviny, vzhledem k její granulaci – prach, popř. jemná a drobná složka – pak zůstává v dole jako nevytěžitelná (zejména při valovém dobývání pomocí bezkolejové mechanizace nebo při škrábání rudy z dobývek může jít o ztráty až 20% rubaniny). Zejména u nerostů s obsahem užitkových prvků, které jsou jemně rozptýleny v rudě, například zlato, uran nebo vzácné zeminy, jde pak o velmi vysoké ztráty užitkových nerostů.
Naopak při použití expanzních nábojek pro rozpojování rudy v dobývkách, kdy je tato technologie používána pouze pro rozpojení v oblasti sesutí, nevzniká výše uvedená jemná frakce suroviny, popř. ve velmi omezené míře a je pak možné vytěžit více užitkového nerostu. Toto bylo provozně ověřeno a zavedeno v jihoafrických dolech, těžících surovinu, obsahující jemně rozptýlené zlato.
Další výhodu představuje snadnější větrání podzemních pracovišť, protože při použitíexpanzních nábojek vzniká jen 0,0012 m3 oxidu uhelnatého z 1 kg pyrotechnické slože výrobku. Naopak konvenční trhaviny produkují až 0,04 m3 oxidu uhelnatého z 1 kg. V praxi postačí dimenzovat větrání z titulu rozpojování na významně nižší hodnoty, což zejména u dlouhých důlních děl může představovat výrazné ekonomické přínosy.